top of page
Co je Qigong

Co je zdravotní Qigong

Qigong (v českém přepisu čchi-kung) je původně staročínské cvičení, jehož cílem je dosažení tělesné a duševní harmonie. Samotný pojem Qigong znamená „umění práce s energií Qi (čchi)“, které zlepší fyzické a psychické zdraví. Více o energii Qi

Čínský přístup je veskrze holistický: duševní a tělesné zdraví se navzájem ovlivňují. Náš duševní a emoční stav tak můžeme ovlivnit prostřednictvím tělesných cvičení. Beze zbytku zde platí rčení, že ve zdravém těle je zdravý duch. Základními principy Qigongu jsou uvolnění a harmonizace těla, aby v něm mohla volně kolovat energie, harmonizace dechu, který tělu energii dodává a prostřednictvím těchto dvou principů se harmonizuje mysl. Esence, která tvoří tělo, energie Qi a mysl jsou považovány za tři poklady.

IMG_3023.JPG

Qigong navozuje rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem. Střídá se u něj pohyb s klidem a spočinutím při meditaci. Je to meditace v pohybu, spojením dynamického cvičení a relaxace. 

Kromě preventivních účinků má Qigong také ozdravné schopnosti tam, kde fyzické zdravotní problémy již nastaly. Mezi nejčastější potíže, které Qigong pomáhá napravovat, patří bolesti zad, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, ženské problémy, diabetes, duševní nerovnováha a řada dalších od relativně lehkých až po ty nejtěžší stavy. V Číně i řadě dalších zemí se Qigong používá v nemocnicích a sanatoriích jako doplňková léčebná metoda.

Skupinová cvičení

Skupinová cvičení
Qigong Fina.jpg

Ve skupině cvičíme v Praze na Letné, v parku nebo prostorách dle dostupnosti.

Jak probíhá cvičení

Průběh cvičení

Na cvičení nepotřebujete žádnou zvláštní výbavu, stačí volný oděv a boty do tělocvičny s tenkou podrážkou. 

Cvičení je detailně komentované, protože je dobré, aby lidé věděli co cvičí a proč a na co mají zaměřit pozornost.

Průběh cvičení bývá obvykle nejčastěji následující:

Zklidnění mysli

Krátká rozcvička – lehký strečink (protažení svalů, šlach a kloubů).

Pročišťující, doplňující a harmonizační cviky.

Ráno více cviků rozhýbávajících energii Qi, odpoledne a večer více cviků energii doplňujících a harmonizačních.

Samomasážní techniky.

Základní principy

Základní principy cvičení

Porozumět vlastnímu tělu – jestliže chci v těle něco měnit k lepšímu, potřebuji cítit, co se v něm právě teď děje. Potřebuji se naučit zaposlouchat do vlastního těla. Procítit, kde se něco děje, kde se zhmotňují moje emoce, kde se začíná formovat stagnace. Říkáme, že nasloucháme vlastnímu tělu.

Uvolnit tělo – aby mohla energie volně proudit tělem, musí být svaly volněné. Stažené svaly stahují i fascie, které vedou hlavní část bioinformací, energie.

Naslouchání tělu a uvolňování se vzájemně podmiňují – když nejste uvolnění, necítíte, co se vám v těle děje a když nenasloucháte svému tělu, necítíte, kde se potřebujete uvolnit.

Sestavy cviků

Sestavy

Wu Ji (wu ťi) - Základní postoj. Správný postoj pomáhá uvolnit tělo a vstřebat účinky ostatních cvičení.

Stahování nebes – samostatný cvik, používá se také někdy na začátek a konec sestav cviků. Pročistí tělo (tři zářiče) a odvede kalnou Qi.

Ji Ben Qigong (ťi-pen čchi-kung) – Qigong základních dovedností – pomáhá správně nastavit tělo a správně se pohybovat. Osm jednoduchých cviků je založeno na sjednocení těla, dechu a mysli za účelem harmonické cirkulace Qi

Hun Yuan Qigong (chun-juen čchi-kung) – Qigong návratu k prvopočátkům – pomáhá hlubšímu pročištění tělesného a energetického systému

Wu Dao Yin (wu taoyin) – Pět daoyinových cvičení - sestava pročišťující a rozhýbávající Qi

Wu Xing Qigong (wu-sing čchi-kung) – čchi-kung pěti elementů nebo pěti kvalit energie, které jsou spjaty s tělesnými orgány, které doplňují a harmonizují. Cvičíme ho v několika variantách a stupních obtížnosti.

Vkládání barev do orgánů – cvičení doplňující energii do jednotlivých orgánů

Léčivé zvuky – v kombinaci s dechem a pohyby čistí orgánové dutiny a dráhy.

Kategorie cviků

Pročišťovací cviky – rozhýbávají Qi v těle a umožňují nám její výměnu s okolím – odvádět špatnou Qi a a nahradit ji zdravou Qi. Sem patří také hojivé – zvukové vibrace pročišťují orgán

 

Harmonizační cviky – pomáhají nám harmonizovat Qi v těle. Harmonizace Qi může probíhat v určitých oblastech těla, v orgánech, nebo můžeme harmonizovat tok Qi meridiány.

 

Doplňující cviky – pomáhají nám doplňovat Qi do jednotlivých orgánů nebo do celého těla.

 

Samomasážní techniky – vychází z čínské masáže Tuina a mají za cíl rozproudit a harmonizovat Qi v drahách

 

Pro pravidelné cvičení za účelem posílení zdraví je vhodné zařadit do sestavy cviků všechny vyjmenované cviky, které ideálně přizpůsobíme ročnímu období a denní době.

Podle momentální situace však lze klást důraz jen na některé typy cviků. Například při celkovém vyčerpání budeme tělo spíše doplňovat a harmonizovat, při přetlaku emocí budeme spíše pročišťovat.

Složení cviků lze uzpůsobit astrotypu každého člověka a připravit pro něj cviky, které jsou vhodné speciálně pro něj. Podle astrotypu zjistíme vrozené dispozice a zastoupení jednotlivých prvků v těle.

Další možností je zařazovat cviky podle momentálních zdravotních obtíží (viz úvod).

Strečink

Nedílnou součástí cvičení je strečink, který napomáhá protažení a uvolnění šlachosvalových drah tak, aby mohla energie lépe proudit. Energie proudí především fasciemi (viz dále), ale jestliže jsou svaly stažené, nedovolují energii se fasciemi šířit.

Fascie

Co jsou fascie?

Fascie obaluje všechny části lidského těla. Každý sval, svalové vlákno, každý orgán, mozek, oči mají ochranný fasciální obal. Všechny tyto obaly jsou součástí většího obalu. Povrchové fasciální vrstvy jsou přímo pod kůží. Tato ucelená souvislá síť od malíčku až po hlavu spojuje, ale zároveň i odděluje a ochraňuje všechny funkční jednotky těla. Tuto charakteristickou ucelenost a souvislost při pokrytí každého milimetru lidského těla sdílí fasciální sít pouze se dvěma dalšími systémy. Oběhovým a nervovým systémem. Ani kosti ani svaly nejsou takto souvislé.

Fascie je bílá hmota z rozdílnou mírou pružnosti, strukturou vláken připomínající pavučinu. Propojuje a zároveň rozděluje tělo na funkční jednotky, formuje celou strukturu a tvar. Je součástí všech tělesných soustav - fasciální síť. Neustále se mění a přizpůsobuje v závislosti na individuálních požadavcích našich těl. Snížení pohyblivosti těla negativně ovlivňuje jeho vyvážení, pohybovou koordinaci a celkové fungování organismu včetně dýchání, trávení, jeho psychické a fyzické a emocionální kapacity.

bottom of page